Yapay Zekâ Lokmamızı Sayacak

Daha önce de benzer sistemler geliştiren yapay zekâ, bu kez o sistemlerden farklı olarak besinlerden alınan kalori miktarını algılayabilecek ve tüketilen yiyeceklerden ne kadar kalori alındığı sonucuna ulaşabilecek.

KALORİ HESAPLAMASI YAPABİLİYOR

Kanadalı bilim insanlarının çalışmaları yemek yerken her bir yemek kaşığını izleyebilen bir özellik geliştirdi. Daha önce içi görünmeyen yiyeceklerden kalori hesaplaması yapabilen özelliğe alternatif geliştirilen özellik bu kez, güveç ya da çorba gibi içleri görünebilen besinlerin de kalori miktarını hesaplayabilecek.

OBEZİTE SORUNLARI İÇİN KULLANILABİLECEK

Bu özelliğin tespit ettiği kalori miktarında hata payı yüzde 4,4 olarak belirtildi. Şu an için yemekleri algılayabilen özellik, ilerleyen günlerde ChatGPT benzeri özelliklerin entegre olmasıyla pek çok yiyeceği algılayabilecek. Bu sayede beslenme prensiplerinde sağlık eksenli de kullanılabilecek. Bu özellik, kaşığın yanı sıra çatal ve yemek çubuklarıyla yenen besinleri de analiz edebilen bir özelliğe sahip. Buradan hareketle obezite gibi sağlıksız beslenme gibi sorunların da önüne geçilmesi, azalması; diyetisyenler tarafından amaca hizmet edecek biçimde kullanılması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir